Łączna liczba wyświetleń

środa, 8 lutego 2023

Władysław Znajewski ps.,,Rama''(1902 -1943)Grudze. pow. Łowicz

Władysław Znajewski
ps.,,Rama''

 Aresztowany z 8/9 listopada 1943 roku w miejscowości Stachlew w raz z innymi na skutek zdrady i podjęcia współpracy z gestapo przez dwóch konfidentów ;
 Kazimierz Kobierecki z Bobrownik i Stefan Puchalski z Polesia .
W tym samym dniu zostają aresztowani między innymi: Jan Klimkiewicz ,Józef Klimkiewicz (Stachlew)Władysław Kędziora (Polesie) Jan Salamon ,Franciszek Tartanus (Bełchów).

W feralny dzień po obudzeniu przez Żonę i zorientowaniu się w zaistniałej sytuacji ,którą zobaczył przez okno a był to widok gestapowców, wypowiedział dość znamienne słowo do członków rodziny ,,PRZEPADŁEM !''.Po sprawdzeniu dokumentów Pan Władysław zostaje pobity w mieszkaniu i wywleczony do samochodu .....Pani Rozalia żona Pana Władysława próbuje jeszcze podać mężowi bochenek chleba na co gestapowcy pozwalają . Córka  Helena tego feralnego dnia widziała Ojca po raz ostatni .Przez pewien okres czasu Pan Władysław w raz z innymi przetrzymywany jest w więzieniu mieszczącym się w Łowiczu przy ulicy Kurkowej następnie trafia na ,,Pawiak''.


ul. Kurkowa Łowicz
ok.1942 r.



Ostatnią  wiadomością od Pana Władysława Znajewskiego jest POSTKARTE (pocztówka ) z  Gefängnis Dzielna 24/26 Warschau dn.1-12-1943(pocztówka z ,,Pawiaka'' )


Pocztówka Gefängnis 
ul.Dzielna 24/26 Warschau





 (,,Pawiak'' ,prezentowane oryginały )







Rozstrzelany 11 lub 14 grudnia 1943 roku w ruinach getta w egzekucji w raz z 270 innymi osobami. Nazwiska rozstrzelanych umieszczano na obwieszczanych lub ogłaszano z ulicznych megafonów. Po stłumieniu powstania w getcie więźniów rozstrzeliwano na sąsiadujących z Pawiakiem ulicach – Dzielnej, Gęsiej, Zamenhoffa, Nowolipkach. Od października 1942 r. w Warszawie odbywały się egzekucje publiczne na ulicach miasta.  


Wśród nazwisk wymienionych w Obwieszczeniu koledzy Władysława :
         Józef Klimkiewicz 
         Władysław Kędziora 
        Franciszek Tartanus 

Zarządzenia niemieckich władz wojskowych i cywilnych
Dystrykt Warszawa - egzekucje

Władysław Znajewski ps.,,Rama,,ur.14-01-1902 w miejscowości Grudze powiat łowicki syn Józefa i Marianny żonaty z Rozalią z domu Kowara (ślub 1927 rok) miał syna Zygmunta i córkę Helenę .Pochodził z rodziny  wielodzietnej .W 1921 roku w klasie V opuścił ,Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu, które funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej. Służbę wojskową odbył w 10 pp.w Łowiczu ukończył szkołę podoficerską ze stopniem kaprala. Swoje dorosłe życie związał z pracą na kolei  (PKP) pełniąc służbę jak zawiadowca  na różnych posterunkach. Przed wybuchem II W.Ś pracował między Łęczycą a Kutnem ,skąd przeniósł się w raz z rodziną do swojego Teścia Antoniego Kowary w miejscowości Stachlew I    .Z zamiłowania  hobby pszczelarz, swoją pasiekę miał u  swojego Teścia  .Podczas okupacji niemieckiej żołnierz ZWZ-AK zaangażowany przy podejmowaniu zrzutów lotniczych z Wielkiej Brytanii na terenie powiatu łowickiego .Pracował jako dyżurny ruchu st. kol, Nieborów dziś Bełchów.
W. Znajewski po prawej
uczeń gimnazjum






W.Znajewski po prawej



Symboliczna mogiła na cmentarzu katedralnym w Łowiczu -  sektor: 17  




(wspomnienia Córki  Heleny. Choć od tamtych wydarzeń minęło już tyle czasu ,to tak naprawdę jak by się wydarzyły wczoraj i były złym nocnym koszmarem Pomimo upływu czasu ,wciąż budzi emocje ,wzruszenie ,powracają obrazy zapamiętane oczami dziecka ,nadal zadawane są te same pytania na które i dziś nie ma prostych odpowiedzi .Jak mówi Pani Helena w życiu nic nie przychodzi łatwo i nie jest dane na zawsze. Trochę wzlotów i upadków, walka o marzenia i brutalne zderzenia z rzeczywistością.)


Z żoną Rozalią 







z lewej z przyjaciółmi
kolejarz






z córką Heleną 



przy pasiece Stachlew

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieszczowi -Lud Księżacki z Łowickiego (1927 r.)„Bo królom był równy…”.

 Księżanki z wieńcem przed mostem Poniatowskiego w Warszawie . Sprowadzenie zwłok Juliusza Słowackiego z paryskiego Cmentarza Montmartre do ...