,,Gdy rozum śpi ,budzą się demony''
[...]Jako odwet za popełniony w 15 września 1942 r. na linii kolejowej w pobliżu Lipiec ,pow. łowicki ,napad terrorystyczny powieszono publicznie w dniu dzisiejszym .
w Skierniewicach 10 komunistów
w Lipcach 5 ''
w Rogowie 5 ''
W razie powtórzenia podobnych wypadków powzięte
zostaną jeszcze surowsze zarządzenia karne[...]
05-10-1942.r Rynek Skierniewice |
Z Łowicza do Skierniewic
Gdy dramat jednego człowieka zamienia się w tragedię całej najbliżej rodziny.
Tupot na korytarzu, brzęk kluczy i otwieranie drzwi nie zwiastowało nic dobrego w więzieniu w Łowiczu mieszczącego się przy ulicy Kurkowej .Wtedy wszyscy czekali ,czy usłyszą swoje nazwisko czy nie ,wówczas znaczyło to albo brutalne przesłuchanie, albo wywózkę w nieznane .Piątego października 1942 roku swoje nazwisko usłyszał Władysław Tomaszkiewicz ,urodzony w Łowiczu w 1912 roku ,syn Jana i Marii z domu Ozimek ,mąż Zofii ,ojciec 9 letniego Rysia ,4 letniej Basi i Stasia ,który miał wtedy dwa latka .Pan Władysław całe życie mieszkał na Blichu ,pracował w jednym z gospodarstw ,był zwykłym pracownikiem .Po wybuchu wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną ,która zaważyła na jego późniejszych losach .
W 1942 r ,,życzliwy,, sąsiad doniósł na Pana Władysława informując o jego działalności łowickie gestapo ,zostaje aresztowany i zabrany do więzienia mieszczącego się przy ulicy Kurkowej .
5-tego, października wraz z innymi zostaje przewieziony do Skierniewic i stracony na rynku przed ratuszem .Po egzekucji Niemcy nie pozwalają zdjąć ciał ,ma to być przestrogą i ostrzeżeniem dla innych .Wieczorem ciała pomordowanych wywożą w nie znanym kierunku .
Pani Zofii udało się dowiedzieć o tym wydarzeniu i przyjechała do Skierniewic ,jednak nie uzyskała informacji gdzie pogrzebano jej Męża . Po kilku dniach, do Łowicza przyjechał jakiś mężczyzna, który przywiózł kurtkę męża i jak twierdził był przy pochówku straconych. Nie umiał jednak zlokalizować dokładnie, gdzie to było, ponieważ miał zawiązane oczy. Oceniał , że podróż wozem trwała ok. 2 godzin.
W 1949 r. umiera Zofia. Osierocone dzieci zostają rozdzielone. Najstarszy Ryszard zostaje w Łowiczu , młodsze rodzeństwo ,11 letnia Basia i dziewięcioletni Staś, przeprowadzają się do cioci do Łodzi.
Dziś po tragicznych wydarzeniach ,które rozegrały się w więzieniu w Łowiczu i na rynku w Skierniewicach ,pozostały zdjęcia i afisz z ogłoszeniem ,które budzą grozę ,przerażenie i niedowierzanie .Gdzieś w Łowiczu zapada decyzja ,że przetrzymywani pojadą transportem do Skierniewic ,gdzie na rynku czeka szubienica .
05-10-1942.r Rynek Skierniewice |
Według rodziny Pana Władysława Tomaszkiewicza w latach 60. pojawił się w Łowiczu dziennikarz, który starał się dowiedzieć, gdzie Niemcy zakopali ciała, ale nic nie wiadomo o jego ustaleniach. Prawdopodobnie pochowani są pod Rogowem, choć jedna z wersji zakładała również, że mogą spoczywać w zbiorowej mogile w Palmirach.
Lista pomordowanych na rynku w Skierniewicach |
Autorem zdjęć jest najprawdopodobniej Tadeusz Skrzypek ps. ,,Kot,, ze Skierniewic cichy ,zapomniany bohater II wojny światowej .
(fotografie wykonano na potrzeby dokumentacji ,zbrodni wojennych popełnianych przez okupanta na terenie R.P)
Źródło:
,,Nowy Łowiczanin' 'artykuł :Władysław Tomaszkiewicz (1912-1942)
Rynek - Skierniewice okres II w.ś |
Rynek - Skierniewice okres II w.ś |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz