Wielobarwne Dni Łowicza, w mieście polskiego folkloru, to przede wszystkim stroje ,kwiaty i kolory. Kto choć raz nie zatańczył Oberka na łowickim rynku ten nic nie wie o życiu. O urodzie Łowiczanek śpiewają w Polsce chyba wszyscy tylko nie wszyscy wiedzą że są aż tak płochliwe.
Na rynku w Łowiczu widać, jak zacieśniają się kontakty Polonii z krajem.
W murowanie kamienia węgielnego pod Szkołę 1000 Lecia (nr.255),która została oddana do użytku 3 - IX - 1961 r,jako pierwsza szkoła pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w powiecie łowickim.30 maja 1959 roku rozpoczęto budowę. Głównym projektantem został inż. arch. Marian Bucki, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego w Łowiczu.
29 listopada 1958r. utworzono Społeczny Fundusz Budowy Szkół Tysiąclecia (SFBST), którego budżet w latach 1959–1965 wyniósł 8,6 mld zł. W 1966 SFBST został przekształcony w Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów (SFBSiI), którego budżet w latach 1966–1972 wyniósł 15,1 mld zł. Łącznie z budżetu państwa oraz funduszy społecznych SFBST i SFBSiI wybudowano wówczas 1423 nowoczesne szkoły stanowiące utylitarny pomnik tysiąclecia polskiego państwa.
(...)Szkoła została przygotowana na uroczystość otwarcia złożoną pracą wielu osób: grona nauczycielskiego, żołnierzy, rodziców, młodzieży Liceum Pedagogicznego, a także Majorowi Trawińskiemu, kapitanowi Wasilukowi, dyrektorowi Szeszkowskiemu, dyrektorowi Michałkiewiczowi, kierownikowi budowy Józefowi Durce, prof. Gustawowi Gęburze, prof. Józefowi Pobralskiemu, dyrektorowi Pakulskiemu, dyrektorowi Łapczyńskiemu, profesor Gajewskiej, prof. Koteckiemu, prof. Ziemiańczykowi, prof. Serwachowi i prof. Marianowi Moskwie należy się podziękowanie z wpisaniem do kroniki za ich wielki wkład w budowę szkoły, jak i przygotowania do uroczystości(...)
Ministerstwo Oświaty nadało szkole imię Marii Konopnickiej. Oddany do użytku nowoczesny budynek posiadał 12 sal lekcyjnych i pracownie: fizykochemiczną, techniczną, dużą salę gimnastyczną z wyposażeniem, kuchnię, jadalnię, szatnie, urządzenia sanitarne oraz szereg innych pomieszczeń. Już wtedy łowicki artysta Zdzisław Pągowski namalował portret na płótnie patronki szkoły- Marii Konopnickiej oraz obraz na ścianie w holu na parterze przedstawiający postacie i symbole, które nawiązują do początków Państwa Polskiego.
Zdzisław Pągowski |
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_P%C4%85gowski
http://sp4.lowicz.szkolnastrona.pl/p,104,historia-szkoly
https://www.wikiwand.com/pl/Szko%C5%82a_tysi%C4%85clecia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz