Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 8 grudnia 2024

S. S. „Potęga" w Łyszkowicach 1936 r.

1938/39 rok - Spółdzielnia Spożywców "POTĘGA" z odpowiedzialnością udziałami w Łyszkowicach przy ulicy B. Głowackiego

/  Historia Łyszkowice   -  https://www.facebook.com/historialyszkowice  /


 Spośród 26 spółdzielni działających na terenie powiatu łowickiego największą i najlepiej działającą jest S. S. „Potęga" w Łyszkowicach. Powstała w 1936 roku. W pierwszym roku działalności prowadzono sklep żelazny i skład opałowy. Obroty na ten rok wynosiły 44 tysiące przy 177 członkach. W następnym już roku 1937 wybudowano własną cegielnię i betoniarnię (wyrób dachówek, płyt itp.) oraz uruchomiono skład nawozów sztucznych, cementu, wapna. Obrót w tym roku wyniósł 90 tysięcy przy 233 członkach. W bieżącym roku otworzono sklep spożywczo-kolonialny. Spółdzielnia w bież roku do listopada wykazała 130 tys. obrotu, przy blisko 300 członkach.

Terenem działalności spółdzielni jest gmina i osada Łyszkowice. Prowadząc własne zakłady wytwórcze, sklepy i skład artykułów masowych, spółdzielnia zatrudnia stale 5 osób, a w sezonie przeszło 30. W roku 1937 przy zwózce węgla, kopaniu gliny, różnych robotach budowlanych itp. spółdzielnia „Potęga" dała zarobić miejscowej ludności 25.572 zł. Zakłady własnej produkcji — cegielnia i betoniarnia rozwijają się znakomicie — w ub. roku wypalono 700.000 cegły, a w bieżącym roku również tyle.

Władze spółdzielni dokładają wszelkich starań, aby dobrze rozpoczęta praca postępowała naprzód, zdobywając coraz więcej członków i robiąc coraz większe obroty. Okazuje się, że do wielkich przedsięwzięć gospodarczych nie tylko są potrzebne, wielkie kapitały, lecz i ofiarną pracą dla dobra społecznego można dużo dobrego i pożytecznego zrobić. Idea spółdzielcza wydobywająca z narodu bezmiar woli .zapału i ofiarnej pracy zdobywa lud łowicki niosąc mu lepszą przyszłość, uczy brać swoje sprawy w swoje ręce. Jest nadzieja, że S. S. „Potęga" w Łyszkowicach zjednoczy wszystkich mieszkańców gminy we wspólnej pracy nad gospodarczym dźwignięciem wsi polskiej, wyzwoli chłopa od pośredników i stanie się dla niego źródłem wiary we własne siły.



1 lutego 1936 roku ,z inicjatywy Ks. Wacława Krzykowskiego i Władysława Duszyńskiego [dr. cukrowni ,,Irena''] została powołana spółdzielnia ,,Potęga'', która znalazła lokal w pomieszczeniu wynajętym od rodziny Grunwaldów . Zarząd spółdzielni: Stanisław Foks ,Henryk Graszka i Ignacy Michalski. Spółdzielnia zakupiła maszyny do wyrobu dachówek i uruchomiła sklep, zbudowała magazyny na opał i materiały budowlane. 




W latach 1936-1947 na terenie gminy działały trzy spółdzielnie:

- Spółdzielnia Spożywców ,,Potęga'' w Łyszkowicach.

- Spółdzielnia Spożywców ,,Zgoda'' w Pszczonowie. 

-Spółdzielnia Spożywców ,,Stachlewianka'' w Stachlewie.

24 lutego 1947 roku ,powstała Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska'' w Łyszkowicach ,która prowadziła działalność na terenie całej gminy i 10 wsi z poza terenem gminy.21 maja 1947 r. został zatwierdzony i zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Warszawie statut spółdzielni (nr.akt PS - 34- 57).Pierwszym sekretarzem zarządu był Stanisław Foks ,kancelistą Henryk Graszka ,członkiem Ignacy Michalski ,wójt gminy. W tym samym roku 16 listopada Spółdzielnia przejęła dwie pozostałe Spółdzielnie tj ,,Zgoda'' i ,,Potęga''.

Początki spółdzielczości w Łyszkowicach to początek XXw. kiedy w 1913 roku ,powstało tzw.,,Stowarzyszenie Spożywców'' z kapitałem początkowym 800 rubli i kapitałem udziałowym 2 387,5 rubla. Prezesem zarządu został adwokat Zygmunt Marchwiński. W okresie swej krótkiej działalności Stowarzyszenie przejęło powstały w 1911 roku sklep ,,Matylda i S-ka'' oraz otworzyło piekarnię. Stowarzyszenie zaniechało swej działalności w czasie I wojny światowej a sklepik przetrwał do 1925 roku.



Zarzuty zostały potwierdzone 

Ob. Stanisław Sobecki w liście do redakcji donosi o złej pracy Gminnej Spółdz. Sam. Chł. w Łyszkowicach, podkreślając niedbałe obchodzenie się z klientami pracownika spółdzielni ob. Rykały. 

Wskutek naszej interwencji Komitet Powiatowy PZPR w Łowiczu zanalizował pracę tej spółdzielni i stwierdził, że zarzuty ob. Sobeckiego są słuszne. 

W wyniku tego kilku pracowników spółdzielni wraz z ob. Rykałą zostało usuniętych z pracy i z partii. 

Dzisiaj obsługę Gminnej Spółdzielni w Łyszkowicach objęli już inni ludzie, którzy dają jak dotychczas gwarancję dobrej pracy. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Profanacja i kradzież obrazu ''Świętej Rodziny'' - Miedniewice 1907 r.

   W dniu 6 czerwca , zbrodnicze ręce targnęły się na cudowny obraz Matki Boskiej w Miedniewicach. Obraz oprawiony był w złote ramy, wysadza...