zdjęcie :panzer IV kpt. von Kockeritza - dowódcy 8. kompanii 1. Pułku Pancernego- zniszczonego przez polskie działo ppanc. 37mm 16 września.
...Huk padających bomb razem z graniem dział przeciwlotniczych wytworzyły prawdziwie piekielną symfonię...
16 /17 września 1939 roku pod Kiernozią doszło do krwawej bitwy.
Była to kontynuacja kilkudniowych akcji XVI Korpusu Pancernego, wspieranych najsilniejszym z dotychczasowych uderzeniem lotnictwa niemieckiego siłą około 335 samolotów.
''Strzela do nas polska piechota, której nie możemy ostrzelać w egipskich ciemnościach. Tu jest jak w diabelskim kotle."
[...]Ruszyliśmy w kierunku Kiernozi. Wkrótce jednak nasze dalsze posuwanie się zostało przerwane. Zza niedalekiego lasu, zupełnie nisko, jak gdyby z pobliskiego lotniska, zaczęły się wychylać aeroplany niemieckie. Liczba ich stawała się niepokojąco wielka. Wznosząc się w górę, kierowały się wszystkie ku Kiernozi. Huk padających bomb razem z graniem dział przeciwlotniczych wytworzyły prawdziwie piekielną symfonię. Nalot na Kiernozię rozpoczął się około godziny 8 rano i trwał bez przerwy - poszczególne eskadry samolotów niemieckich zmieniały się kolejno - do godziny 11 przed południem. Wszystko to zaś działo się nie tylko w pobliżu nas, ale dosłownie nad naszymi głowami, gdyż krążące nad Kiernozią aeroplany zataczały koła również nad polem obok drogi, na którym znaleźliśmy się wówczas. Również i granaty z dział przeciwlotniczych pękały nad tym samym polem. Po ustaniu nalotu nie skończyła się jeszcze bitwa. Pękanie granatów i charakterystyczne cmokanie kul karabinowych słyszeliśmy w dalszym ciągu. Widocznie więc dostaliśmy się w sam środek bitwy, która dopiero około godziny 13.30 zaczęła nieco słabnąć[...]
„Pola i drogi, pełne rozbitego sprzętu strzaskanych wozów i skrzyń z amunicją, budzą trudny do określenia niepokój.... opodal Kiernozia. Mijamy drobne kolumny żołnierzy, pozbieranych z różnych oddziałów. Obsadzają przydrożne wzgórza. Park i dwór kiernoski. Za dworem kłębi się dym. To z miasteczka.”
Bitwa pod Kiernozią była jedną z największych klęsk niemieckich wojsk pancernych w kampanii w Polsce w 1939 roku
Decydującym momentem bitwy pod Kiernozią w dniu 16 września było ostateczne zatrzymanie natarcia niemieckiego na linii wiosek Błędów, Karnków, Różyce, Osiek przez wielokrotnie słabsze oddziały polskie , 58. pułk piechoty z dwoma działkami przeciwpancernymi, jedną haubicą 155mm oraz niezidentyfikowaną ilością karabinów przeciwpancernych. Po niepowodzeniu pierwszego natarcia na linii Błędów - Karnków - Różyce - Osiek, Niemcy spróbowali się przegrupować po czym zaatakowali ponownie - tym razem z większą siłą. Jednakże w międzyczasie 58. pp otrzymał posiłki i natarcie niemieckie zostało ostatecznie odparte. Następnie oddziały polskie przeszły do kontrnatarcia i wkrótce rozproszone i pobite niemieckie oddziały pancerne zostały okrążone ,po czym były systematycznie niszczone - zwłaszcza w nocy z 16 na 17 września .
16. września 1939 r. dwa regimenty pancerne niemieckiej 1 dywizji pancernej i 35 regiment pancerny 4 dywizji pancernej w rejonie Ruszki-Kiernozia uderzyły na pozycje dążących nad Bzurę wielkopolskich dywizji Grupy Operacyjnej generała Knolla-Kownackiego. Początkowo natarcie niemieckie rozwijało się z powodzeniem i czołgi przeniknęły w głąb polskich pozycji . Jednak dalej , wobec braku wsparcia własnej piechoty , znalazły się w izolacji i pod ciągłym ostrzałem polskiej piechoty i jej działek przeciwpancernych . Natarcie niemieckich czołgów zostało rozproszone przez stosujących taktykę "przeciwpancernych gniazd" Polaków. Wprawdzie przeniknęło dalej , lecz ostatecznie zostało zatrzymane na drugiej linii obrony. Wiele czołgów zostało zniszczonych, a te które ocalały dopiero rano 17 września wycofały się do swoich dywizji. Ponieważ pole walki pozostało w polskich rękach, piechurzy i saperzy wysadzili w powietrze większość pozostawionych niemieckich czołgów, np: niemiecki 35 pułk pancerny stracił w tych walkach 23 czołgi całkowicie zniszczone oraz 30 zabitych czołgistów. Niemcy nazwali te walki " piekło pod Kiernozią " .
Większość zdjęć przedstawia jeńców polskich wraz z zabudowaniami Kiernozi.
(https://www.facebook.com/hashtag/bitwa_nad_bzur%C4%)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz