Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 10 marca 2024

''Tu dnia 4-IX-1944 r ZOSTALI ZAMORDOWANI....'' -Rynek Skierniewice


 Podchorąży Marian Grabowski pomimo zakazu wydanego przez dowódcę ,zarządził na 3 września ćwiczenia swego oddziału w lesie ,,Bila' 'pomiędzy ulicą Strobowską a zalewem Zadębie ,gdzie chłopcy z jego drużyny jak zwykle ćwiczyli strzelanie do tarcz. W drodze na miejsce zbiórki Andrzej Ajewski spostrzegł w rzece kąpiących się żołnierzy niemieckich . Postanowił wykorzystać okazję do zdobycia broni ,doszedł do leżących ubrań przy brzegu rzeki i z kabury wykradł pistolet po czym zaczął uciekać ile sił w nogach w stronę lasu. 

Zdjęcie z górki przy wejściu od rzeki do lasu Bila.


Pewnie wtedy nie przypuszczał jakie to będzie miało tragiczne konsekwencje dla niego i jego dwóch kolegów .Przed wieczorem w drodze powrotnej z lasu po zakończonych ćwiczeniach Grabowski Muszyński , Tomaszewski i Ajewski ,wracali  do  swych domów .W czasie powrotu ,od grupy odłączył się Kazimierz Muszyński, być może przeczuwając niebezpieczeństwo, nie podporządkował się rozkazowi dowódcy i wrócił do miasta okrężną drogą. Pozostali chłopcy w pewnym momencie  zorientowali się, że są poszukiwani i próbowali uciekać. Wpadli w zasadzkę zastawioną przez Niemców ,zostali otoczeni ,rozbrojeni i oddani w ręce gestapo. Zostali złapani w rejonie Trzcińskiej i Granicznej, gdzie próbowali skryć się między bruzdami pola ziemniaków. Po bestialskim śledztwie na terenie koszar w nocy z 3 na 4 września 1944 roku zostali rozstrzelani na Rynku naprzeciwko Ratusza. Zmasakrowane ciała ,leżały tam cały dzień ,dopiero następnego dnia władze pozwoliły na zabranie zwłok i pochowanie .Mimo nieludzkich tortur nikogo nie wydali .

Tablica upamiętniająca  to tragiczne wydarzenie z września 1944 roku - Rynek 26


Rozstrzelani chłopcy należeli do drugiego plutonu ,Batalionu ''Fabryka''





Rynek lata 30 ubiegłego wieku 👇



Rynek im. abp. Jana Odrowąża ze Sprowy /1938 r./

Pełnił funkcję targowiska do 1956 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieszczowi -Lud Księżacki z Łowickiego (1927 r.)„Bo królom był równy…”.

 Księżanki z wieńcem przed mostem Poniatowskiego w Warszawie . Sprowadzenie zwłok Juliusza Słowackiego z paryskiego Cmentarza Montmartre do ...