Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 listopada 2023

Z żałobnej karty ,parafia Łyszkowice (1912 r.)


 [...]W dniu 10 stycznia r. b. zmarł we wsi Wrzeczko Ś. p. Jan Dańkowski w wieku lat 64.

Ś. p. Dańkowski był najgorliwszym orędownikiem projektu budowy kościoła katolickiego w Łyszkowicach, ofiarując na ten cel grunt pod cegielnię, 1 morgę pod cmentarz grzebalny i 1500 rubli gotówką. Zwłoki Ś. p. Dańkowskiego, zgodnie z ostatnią jego wolą, złożone zostały na darowanym przezeń cmentarzu, przy licznym udziale mieszkańców Łyszkowic i Wrzeczka. Nad mogiłą zmarłego, wypowiedział piękną mowę ks. Teofil Pląskowski, proboszcz parafii Pszczonów, podnosząc zasługi zmarłego i jego umiłowanie do ziemi rodzinnej. Niech mu będzie lekką ziemia, którą całym sercem ukochał i niech ten krzyż samotny, który nad pierwszą mogiłą Łyszkowickiego cmentarza jaśnieje, przypomina żyjącym o obowiązku doprowadzenia do końca budowy kościoła ,która była ostatnim marzeniem Ś. p. Dańkowskiego[... ]

,,Łowiczanin'' nr 6./ 1912 r.

27 grudnia 1908 roku, odbyło się zebranie pracowników cukrowni wraz z mieszkańcami osady fabrycznej ,którego celem było omówienie sprawy budowy kościoła filialnego w Łyszkowicach .Pod protokołem zebrania podpisało się 177 osób. W zebraniu uczestniczył Stanisław Sukiennik ówczesny wójt gminy Łyszkowice .W trakcie obrad jednogłośnie podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy, która miała być finansowana z dobrowolnych składek mieszkańców .Na prezesa komitetu budowy wybrano dyrektora cukrowni, Kazimierza Cybulskiego ,sekretarzem został Feliks Molga, skarbnikiem Jan Kuderski ,a członkami :

Michał Wickerman, Józef Kokot, Władysław Grunwald, Antoni Błaszczyk ,Józef Pawłowski ,Józef Płoszański ,Stanisław Szmurła, Franciszek Majewski 


    Łyszkowice 14 czerwca 1911 r. w osadzie fabrycznej odbyły się dwa przedstawienia teatralne , z  których dochód zasilił fundusz  kościelny, czysty zysk z obu przedstawień wynoszący z górą 100 rubli ,przeznaczono na budowę kościoła.   
Grano ,,Flisaków''- Władysława Anczyca i ,,Wigilię  Św. Andrzeja. 



...Notujemy, że ogół mieszkańców Łyszkowic i okolicznych wiosek ,chętnie składa ofiary na budowę kościoła .Wpływają nawet znaczne sumy. Między innymi ,p. Dańkowski z Wrzeczka deklarował 1500 rub. ,a p. doktor Karniewski 50 rub. Gdy kwoty te wpłyną ,to łącznie z posiadanymi już pieniędzmi utworzą kapitał ,dający możność przystąpienia do założenia fundamentów...

,,Cyganie'' sztuka wystawiana na deskach teatru w Łyszkowicach 1910 r.

Plan budowy i kosztorys na 25000 rubli sporządzony przez budowniczego Mariana Straszaka został przesłany do zatwierdzenia ówczesnym władzom ,Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji i kancelarii Imperatora .
Władze postawiły warunek ,że do budowy wolno będzie przystąpić po uprzednim zebraniu połowy sumy kosztorysowej w gotówce i zagwarantowaniu zebrania drugiej połowy.
 Czekając na pozwolenie, włościanie ze wsi :
Bobrowa ,Chlebów ,Trzcianka ,Kalenice ,Czatolin ,Wrzeczko ofiarowali i zwieźli na plac budowy kamień polny w ilości wystarczającej na założenie fundamentów .

W listopadzie 1912 roku ,Komitet Budowy korzystając z przejazdu cara Mikołaja II na polowanie do Jacochowa ,podał prośbę na piśmie na jego imię o pozwolenie na możliwość założenia fundamentów pod kościół .

Car Mikołaj II na polowaniu 


4 grudnia 1912 r. nadeszły decyzje w sprawie budowy .Pierwsza z nich pochodziła z kancelarii Imperatora ,druga z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, obie podobne w treści ,zabraniały budowy obiektów sakralnych w Łyszkowicach .Mimo tych przeciwności ,komitet budowy nie zaprzestał swej działalności .
Staraniem księdza Grzegorza Zawadzkiego, uzyskano tymczasowe zezwolenie na urządzenie kaplicy prywatnej  w obiekcie fabrycznym cukrowni ,przemianowaną na publiczną dekretem Arcybiskupim z 20 września 1917 roku, pod wezwaniem 
św. Kazimierza .
Trwała zbiórka pieniędzy na finansowanie budowy. Amatorski Zespół Teatralny działający w Łyszkowicach wystawiał przedstawienia ,z których dochody przekazywane były na konto komitetu budowy ,Straż Ogniowa urządzała z tej okazji loterię .


Szczególnym zbiegiem okoliczności pierwszy chrzest w kaplicy przyniósł nowonarodzonemu imię Kazimierza, pierwszy związek małżeński ,pobłogosławiony w kaplicy ,zawarty został pomiędzy Kazimierzem i Kazimierą, pierwsza msza pogrzebowa odprawiona za Kazimierza Gratysa ,śmiertelnie  ranionego podczas rozbrajania Niemców w lesie Pszczonowskim .




Ks. Grzegorz Zawadzki ,upatrując w tym Zrządzenie Opatrzności Boskiej ,polecił nowo budujący się kościół wznieść pod wezwaniem św. Kazimierza  .


https://www.facebook.com/historialyszkowice/photos/a.1758496661144211/1931583773835498/

Dnia 25 czerwca 1922 r. mieszkańcy osady Łyszkowice i wiosek okolicznych byli świadkami niezwykłej uroczystości, po 14 latach starań , wmurowano kamień węgielny pod kościół mający  stanąć na placu ofiarowanym przez cukrownię, według projektu arch. Romualda Gutta z Warszawy. W latach 1928-1930 stanął kościół, skromniejszy niż przewidywał projekt. 1 I 1928 r. arcybiskup metropolita warszawski Aleksander kard. Kakowski erygował przy nim parafię pw. św. Kazimierza, królewicza. Jej pierwszym proboszczem został ks. Wacław Krzywkowski. Dopiero po niemal 40 latach, 27 V 1967 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski, dokonał konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza.



Poczesne miejsce wśród darczyńców zajęło małżeństwo Jana i Florentyny Dańkowskich ,którzy przekazali notarialnie w 1910 roku na rzecz kościoła część należącej do nich ziemi na cmentarz grzebalny i książeczkę nr 129 wydaną przez gminą Kasę Pożyczkowo Oszczędnościową z kwotą 1500 rubli.
W dowód wdzięczności ,po śmierci ofiarodawców ,parafianie ufundowali im nagrobek z następującym napisem :
,,Janowi i Florentynie Małżonkom Dańkowskim ,,Pierwszym Dobrodziejom Parafii .
Wdzięczni Parafianie.''



ms-c - Wrzeczko ,rok 1941

ms-c - Wrzeczko ,rok 1941




   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieszczowi -Lud Księżacki z Łowickiego (1927 r.)„Bo królom był równy…”.

 Księżanki z wieńcem przed mostem Poniatowskiego w Warszawie . Sprowadzenie zwłok Juliusza Słowackiego z paryskiego Cmentarza Montmartre do ...