"Tato, mimo że przeniósł się do Łodzi, kochał Łowicz. Łowicz to była jego kraina szczęśliwego dzieciństwa, bardzo często opowiadał o Łowiczu. Jeździliśmy też razem w odwiedziny do przyjaciół Taty".
Jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych aktorów polskiego kina i teatru. Przez trwającą ponad cztery dekady karierze zagrał ponad sto ról na scenie, w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji.
Maturzyści z 1938r .m-sc: Łowicz, spotkanie młodzieży u Państwa Gierlińskich przy ul. Podrzecznej ,wśród uczestników prywatki „Ben” , ,,Benua''
,,STARA FOTOGRAFIA ZATRZYMAĆ CZAS ŁOWICZ I OKOLICE''
18 lipca 1920 roku przyszedł na świat bardzo zasłużony i powszechnie znany aktor Ludwik „Ben” Benoit. Rodzina od strony ojca aktora miała francuskie korzenie. Podobno jego dziadek pochodził spod Paryża. Natomiast rodzina matki wywodziła się z okolic Łowicza?(chociaż jak wynika z genealogii rodzinnej nic nie wskazuje aby była to informacja prawdziwa )
Tutaj mały Ludwik spędził dzieciństwo i młodość , tutaj ukończył Państwowe Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Maturę zdał w 1938 roku .Dorosłe życie związał z Łodzią ,gdzie zmarł 4 listopada 1992 r. po rocznej walce z nowotworem w wieku 72 lat.
Gmach I Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Ks. J. Poniatowskiego w Łowiczu zimą 1938 r.
Fot. z archiwalnego zbioru Koła Wychowanków.
Urodził w Wołkołysku, który obecnie znajduje się na Białorusi. To tam na zamku w Wołkowysku 11 stycznia -1386 roku , poselstwo polskiej szlachty zawarło z Władysławem Jagiełłą umowę, na mocy której m.in. Jagiełło miał objąć polską koronę i Jadwigę Andegaweńską za żonę.
1919–1939 – Wołkowysk w II Rzeczypospolitej w województwie białostockim; siedziba powiatu wołkowyskiego oraz wiejskiej gminy Biskupice.1919 roku pod miastem ma miejsce pierwsze starcie wojsk polskich z bolszewikami w wojnie polsko-bolszewickiej ,gdzie ginie ojciec przyszłego aktora też Ludwik, na dwa miesiące przed urodzeniem się syna. Mama Ludwika i Krystyny ,pani Jadwiga po śmierci męża znalazła pracę w szkole średniej, gdzie uczyła języka niemieckiego, który opanowała w stopniu perfekcyjnym podczas pobytu w Szwajcarii., pracowała w okresie międzywojennym w Łowiczu. To ona zaszczepiła synowi artystyczne pasje. Maturę zdał na rok przed wybuchem II wojny światowej w łowickim Państwowym Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. W latach 1938-1939 odbył służbę wojskową na Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Skierniewicach. W 1938 roku zaczął studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Nauka została przerwana przez wybuch wojny. Zamiast stanąć na deskach teatru, niespełna 20-letni Ludwik Benoit uczestniczył w kampanii wrześniowej w stopniu plutonowego podchorążego. Okupację spędził w Łowiczu. W czasie okupacji podejmował się różnych prac, od fizycznych po urzędnicze. Działał w Radzie Głównej Opiekuńczej. Zajmował się m.in. osobami wysiedlonymi z Poznańskiego i Pomorza do Generalnej Guberni. Włączył się też w struktury państwa podziemnego, był żołnierzem AK w stopniu podporucznika. W 1944 roku razem z Zenonem Laurentowskim współorganizował tajny Teatr Ziemi Łowickiej np; w przedstawieniu "Lekkomyślna siostra" którego premiera odbyła się w lutym 1945 roku. Tuż po wojnie z teatrem tym dał kilka przedstawień, m.in. w Łowiczu i jego okolicach .
fot: zamieszczone na stronie :
,,STARA FOTOGRAFIA ZATRZYMAĆ CZAS ŁOWICZ I OKOLICE''
Kiedy wojna dobiegła końca ,Ludwik powrócił do realizacji swojego marzenia .Został aktorem Teatru Kukiełkowego działającego przy łódzkim Centralnym Domu Kultury. Grał tam krótko, wyjechał na Wybrzeże. W 1946 roku ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla w Gdańsku. W tym samym roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. W Krakowie poznał swoją przyszłą żonę .Z Manią z "Samych swoich'' mu nie wyszło .Maria Zbyszewska była młodsza od niego o pięć lat ,ale na tyle zawróciła mu w głowie ,że 1947 r.od razu zdecydowali się na ślub. Od samego początku przypadli sobie do gustu – świetnie się rozumieli, łączyła ich też miłość do teatru i artystyczna pasja.23 listopada 1950 we Wrocławiu zostali rodzicami Mariusza ,który po latach też został aktorem. Niedługo po premierze „Samych swoich” ich małżeństwo, które przechodziło kolejny kryzys, ostatecznie się rozpadło. Para rozwiodła się. Podobno z winy Ludwika , który w jednym z łódzkich teatrów poznał inną kobietę. W 1970 roku Ludwik Benoit poślubił Jadwigę Jędrzejczak. Z tego małżeństwa aktor ma córkę Annę Benoit-Kołosko, która tak wspomina ojca:
"Tato, mimo że przeniósł się do Łodzi, kochał Łowicz. Łowicz to była jego kraina szczęśliwego dzieciństwa, bardzo często opowiadał o Łowiczu. Jeździliśmy też razem w odwiedziny do przyjaciół Taty".
http://mogily.pl/lowiczkatedralny/benoitjadwiga_234803 |
Jadwiga Marya Gutt.ur 1889 r. w Warszawie ,córka Stanisława i Natali z domu Maruszewskiej .Stanisław Gutt był działaczem polskiego ruchu robotniczego. Według Polskiego Słownika Biograficznego był pracownikiem firmy kapeluszniczej Hermana Sieraczka, która mieściła się na Woli. Za działalność był aresztowany i zesłany.Po powrocie znów musiał się ukrywać po pewnym czasie , rodzina wyjechała do Zurichu. Jadwiga wróciła do Polski, wyszła za mąż za Ludwika Benoit i miała córkę Krystynę (ur. 1918) i syna Ludwika (ur. 1920 ). Mieszkała w Łowiczu, gdzie uczyła języka niemieckiego, który opanowała w stopniu perfekcyjnym podczas pobytu w Szwajcarii.
/informacje dzięki uprzejmości Zbigniew Tomek Pągowski /
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz