,,Czyżby nie było lepiej, gdyby całe łowickie wzięło w tym udział ? ''
Aresztowany przez Niemców 9 czerwca 1915 r. w Łowiczu, Władysław Tarczyński ,tak w swej kronice opisał dzień 3 maja 1915 r.
[...] Dzień wielkiej rocznicy dziejowej przeszedł cicho ,smutno ,nie dał nic stanowczego ,nic pocieszającego w tej srogiej niewoli. W ten sposób odcięci jesteśmy od reszty świata ,od ludzi w ogóle i od swoich utęsknionych i tęskniących .
O,długoż tak będzie ,długo ?
Krew i łzy ,płyną już strugą ! [...]
Dzień później 4 maja 1915
[...]Na linii bojowej wielka ilość ciał poległych ,już rozkładających się ,uniemożliwia wojsku siedzenie w okopach .Dlatego sztab ogłosił żołnierzom ,że każdy ,kto pójdzie na ochotnika grzebać poległych ,,dostanie Krzyż Żelazny i 15 dni urlopu. Ochotników nie było[...]
Rok później ,dzień tygodnia środa:
,,Bożę coś Polskę ...''
,,nadeszła chwila ,kiedy cokolwiek swobodniej możemy wyrazić swoje uczucia patriotyczne ,z którymi do niedawna musieliśmy się kryć ,za które niejeden z najlepszych synów Polski cierpiał srogie prześladowania ''.
W 1916 roku w Warszawie zawiązany został Komitet Główny Obchodów ,który rzucił myśl ,by uroczystości rocznicowe ustanowienia Konstytucji 3 Maja odbyły się też w innych miastach .W dniu 28 kwietnia 1916 roku powstał Komitet Urządzający Obchodów na czele z księdzem kanonikiem Maksymilianem Cichockim .Patronat nad obchodami w Łowiczu objęli przedstawiciele Rady Opiekuńczej ,polskiej Szkoły Realnej i Magistrat Miasta. W przededniu święta pojawiły się w mieście okazałe plakaty z amarantową szarfą ,wzywające do jak najszerszego udziału w uroczystościach i przedstawiające program.
Apel Komitetu spotkał się z entuzjastycznym odzewem społeczności łowickiej. Niemal wszystkie instytucje społeczne i kulturalne, zakłady i cechy działające w mieście włączyły sie do przygotowań. Szyto sztandary narodowe ,malowano białe orły ,a ton tym wydarzeniom nadawała młodzież ze Szkoły Realnej i Gimnazjum Żeńskiego. Już 2 maja na dziedzińcu Szkoły Realnej (dziś Muzeum)zebrała się liczna grupa dzieci i młodzieży ze szkół miejskich i okolicznych wiejskich ,by uroczystą akademią uczcić Majowe Święto. Na staranie udekorowanym placu z portretami T. Kościuszki i K. Puławskiego usłyszeć można było dawno nie słyszane pieśni patriotyczne i wiersze ,z płomiennym odczytem wystąpił nauczyciel Kazimierz Warchalski.
,,Oto dziś wśród huku dział słyszymy między innymi i tę ukochaną ,a do niedawna zakazaną pieśń legionów ,która jest symbolem ,znakiem ,że Polska nie zginęła, zginąć nie może, że zmartwychwstać musi''.
|
Łowicz (1915 - 1916) |
Słoneczna pogoda witała w środę ,odświętnie przybrane miasto w dniu 3 maja 1916 roku.
Pochód 3 majowy 1916 r., ul. Przyrynek, fot. Eward Gallert, zbiory Muzeum w Łowiczu.
Po uroczystym nabożeństwie w łowickiej Kolegiacie ulicami miasta przeszedł barwny ,wielotysięczny pochód .:Podrzeczną ,Długą ,Piotrkowską, Nowy Rynek ,Zduńską ,do Starego Rynku. Z dumą niesiono chorągiew z 1791 r., wykonaną na obchody pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji ,którą przechowywano w skarbcu Kolegiaty.
Pochód 3 majowy 1916 r., ul. Podrzeczna, fot. Aleksandrowicz, zbiory Muzeum w Łowiczu
Po manifestacji w sali Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich i szkole fabrycznej na Korabce zostały odczytane okolicznościowe przemówienia .Dzień zakończył się wieczorkiem muzycznym w Szkole Realnej .W programie znalazły się pieśni : ,,Boże coś Polskę ...'', ,,Jeszcze Polska nie zginęła'', ,,Rota'' i inne utwory.
Po tym wydarzeniu 18 czerwca wyszła okolicznościowa ,,Jednodniówka ,,za pozwoleniem niemieckiej cenzury z której dochód przeznaczony został na rzecz kwesty ,,Ratujmy dzieci''.
03-maja - 1919 r., była to sobota, trzeciomajowe obchody ,pierwsze w wolnej niepodległej Polsce ,rozpoczął hejnał z wieży Kolegiaty .Tego dnia odbyła się na Starym Rynku , a od dwóch lat Rynku Kościuszki ,polowa msza święta ,podczas której kazanie okolicznościowe ,nawiązujące do ducha Konstytucji Majowej i zachęcające do pracy w odradzającej się ojczyźnie, wygłosił ksiądz prałat i prepozyt Kolegiaty dr. Jan Bączek.
|
Uroczystości - 3 Maja 1919 r. w Łowiczu. fot: z archiwalnego zbioru fotografii |
Uroczystość na Rynku Kościuszki zakończyła defilada stacjonujących oddziałów wojska .Następnie młodzież szkolna udała się do mogiły powstańców 1863 roku na Kostce ,gdzie obok krzyża posadzono na pamiątkę obchodów dąb i cztery brzozy.
|
Uroczystości - 3 Maja 1919 r. w Łowiczu. fot: z archiwalnego zbioru fotografii |
|
Uroczystości - 3 Maja 1919 r. w Łowiczu. fot: z archiwalnego zbioru fotografii |
Pamięć o powstańcach i wydarzeniach z lat 1863-1864 była w Łowiczu zawsze obecna. Jeszcze w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano wielką manifestację przy mogile, w której spoczywały wcześniej zwłoki straconych przez Rosjan w marcu 1863 r. Wincentego Bunszusa i Adolfa Szoppego. 21 stycznia 1917 r. - przy udziale kombatantów powstania, młodzieży, strażaków, przedstawicieli cechów i innych stowarzyszeń łowickich - postawiono w miejscu mogiły drewniany krzyż, który poświęcił ks. Maksymilian Cichocki. Po przemówieniach tłum odśpiewał Rotę, a oddział legionistów oddał trzykrotnie salwę honorową. W 1932 r. drewniany krzyż przy ulicy Powstańców zastąpiono pomnikiem-kapliczką z żelaznym krzyżem, który stanął na wydzielonej części boiska sportowego 10 pp.
Uroczystość odsłonięcia pomnika-kapliczki Powstańców 1863 r. - Wincentego Bunszusa i Adolfa Szoppego - na Kostce w Łowiczu, 24 stycznia 1932 r.; przemawia Przewodniczący Komitetu Obchodu 70. Rocznicy Powstania Styczniowego, starosta łowicki Kazimierz Wiąckowski, fot. NN, Zbiór fotografii z Łowicza i powiatu łowickiego, sygn. 118.
Obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kolejnych latach w Łowiczu ,miały coraz bogatszy program .Na uwagę zwraca fakt organizowania ich przede wszystkim siłami miejscowymi i nadanie im charakteru święta powszechnego .W 1924 roku Rada Miasta Łowicza ,na specjalnym posiedzeniu w dniu 3-maja ,przemianowała dotychczasową ulicę Wjazdową na ulicę 3 Maja.
W latach następnych w programie obchodów znalazły się :
bieg okrężny ulicami miasta zorganizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół '' mecze piłki nożnej ,zabawy ludowe na boisku sportowym ,wieczorem odbywały się popisy orkiestr i chórów.
Od 1926 roku bieg okrężny ulicami miasta pod nazwą ,,Biegu Narodowego'' stał się tradycją uroczystości trzeciomajowych w Łowiczu .Udział w biegu mogli wziąć wszyscy chętni ,zarówno stowarzyszeni ,jak i nie należący do żadnej organizacji oraz wojskowi, a dla zwycięzcy czekał srebrny puchar ufundowany przez Magistrat.
W 1929 roku łowiccy harcerze po raz pierwszy wzięli udział w organizowanej odtąd co roku sztafecie kolarskiej ku czci Święta 3 Maja ,której trasa wiodła przez Płock ,Włocławek ,Toruń , Poznań do Warszawy. Drużyna kolarska z łowickiego hufca pokonywała określony odcinek trasy ,najczęściej ze Zdun ,gdzie przejmowali sztafetę od harcerzy z Kutna, a w Łowiczu w punkcie kontrolnym odbywało się uroczyste powitanie .Raport komendanta drużyny przyjmował starosta w obecności burmistrza ,przedstawicieli wojska ,policji ,reprezentacji wszystkich drużyn harcerskich ze sztandarami i orkiestrą .
Następnie składano podpisy na adresie z życzeniami dla Prezydenta RP, po czym umieszczano je w puszcze ,którą przy dźwiękach hymnu narodowego wręczał komendantowi sztafety starosta łowicki.
Kolarze odjeżdżali ,by w Sochaczewie przekazać sztafetę tamtejszej drużynie.
W latach trzydziestych XX wieku obchody rocznicowe Konstytucji 3 Maja straciły nieco na znaczeniu na rzecz Święta Niepodległości 11 listopada .
Ostatnie przed wybuchem II wojny światowej ,które możemy zobaczyć na zdjęciach ,odbyły się we wtorek 3 maja 1938 roku na Rynku Kościuszki .
[ fot: z prezentacji 10 Pułku Piechoty na Starym Rynku w Łowiczu z okazji święta 3 Maja, 1938 rok. Z archiwalnego zbioru fotografii.]
{,,Szkice Łowickie II'' - Marek Wojtylak }
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz