Łączna liczba wyświetleń

środa, 24 stycznia 2024

Skierniewice przodują w woj. łódzkim

 


...uroczysty meldunek o likwidacji analfabetyzmu pow. skierniewickim .

,,Dziękujemy Rządowi Ludowemu za naukę!

Powiat skierniewicki 8 kwietnia 1951 roku złożył  Pełnomocnikowi Rządu ,meldunek o przeszkoleniu wszystkich analfabetów ,zajmując tym samym pierwsze miejsce  w województwie łódzkim .Akcją szkoleniową objęto miasto Skierniewice oraz 8 gmin i 192 gromady ,w czym trzy spółdzielnie produkcyjne i 5 PGR-ów.


Jak wynika z meldunku ,złożonego przedstawicielom Rządu RP, w ciągu 2 lat w pow. skierniewickim, nauczono czytać i pisać 2,728 osób. 

Na uroczystość do Skierniewic zawitali :

pełnomocnik rządu do Walki z Analfabetyzmem -Stefan Matuszewski ,minister kultury i sztuki -Stefan Dybowski oraz wiceminister oświaty - Zofia Dembińska .

W zakończeniu części oficjalnej absolwenci kursów podjęli rezolucję, w której m in. czytamy:

„My absolwenci kursu dla analfabetów z powiatu skierniewickiego wzywamy wszystkich absolwentów i kursantów całego województwa  i całej Polski do wydajniejszej nauki, do dalszych postępów na drodze, którą nam ułatwiła Polska Ludowa. Wzywamy was abyście wraz z nami na każdym kroku walczyli o pokój, aby w wielkim plebiscycie za apelem Światowej Rady Pokoju nie brakło żadnego podpisu byłych analfabetów“.

Najlepsze wyniki w szkoleniu osiągnęła wieś Paplin, z gminy Kowiesy. 50 osób prowadzących kursy szkoleniowe w nagrodę za ofiarną pracę otrzymało dyplomy uznania i premie pieniężne. Indywidualne zwycięstwo we współzawodnictwie w nauce przypadło mieszkance Skierniewic, Antoninie Kowalskiej.



7 kwietnia 1949 r., władze Polski Ludowej ogłosiły ustawę o walce z analfabetyzmem. W ciągu trzech lat nauczono czytać i pisać około miliona Polaków. Po raz pierwszy w historii analfabetyzm przestał być nad Wisłą zjawiskiem masowym.

 ,,Czas aby resztkom ciemnoty i zacofania wydać generalną batalię ,gdyż Polska Ludowa nie może cierpieć dłużej najhaniebniejszej spuścizny sanacyjnej -analfabetyzmu .Uczy nas Lenin ,że z analfabetami nie buduje się socjalizmu .Wyższy ustrój sprawiedliwości społecznej zbudować może tylko zbiorowy wysiłek światłych i świadomych swej historycznej roli obywateli.''

Szacuje się, że ok. 300 tys. zobowiązanych do tego obywateli w ten czy inny sposób wymigało się od nauki, a jakaś część przerwała ją w trakcie, co można łatwiej zrozumieć, przeglądając ówczesne materiały szkoleniowe. Uczono bowiem na tekstach o przyjaźni z ZSRR, budowie socjalizmu w Polsce Ludowej i budowaniu świata powszechnego, komunistycznego pokoju. Nie zmienia to faktu, że ogłoszona w grudniu 1951 r. informacja o zlikwidowaniu analfabetyzmu jako zjawiska masowego nie mijała się z prawdą.

 fot: ze zbiorów Zbigniewa Stankiewicza

1-majowe  ,uroczystości w Skierniewicach rozpoczęto odsłonięciem pamiątkowej tablicy w murowanej w Bramę Prymasowską dla upamiętnienia całkowitej likwidacji analfabetyzmu w pow. skierniewickim. Centralna dla powiatu akademia ,na której okolicznościowy referat wygłosił I sekretarz KP PZPR Przybylski w ,którym zaznaczył ,że ogólna suma zobowiązań 1- majowych skierniewickiego świata pracy, zrealizowanych do dnia 30 kwietnia ,wynosiła 792 tys.zł . Następnie 9 -tysięczna rzesza mieszkańców miasta i delegacje okolicznych wsi ,przemaszerowały ulicami miasta .Pochód zamknęły traktory POM-u z Dębowej Góry.



Pałacowa brama według projektu Efraima Schroegera, związanego również z kościołem św. Jakuba, pochodzi z 1780 roku z dwoma kordegardami prowadząca do siedziby biskupów, wybudowana na życzenie prymasa A. Ostrowskiego.    









Władysława Murgrabia ze spółdzielni produkcyjnej w Godzianowie pow. skierniewicki opowiada jak nauczyła się pisać i czytać :

,,Dla mnie historia walki ,która wyzwoliła mnie z ciemnoty zaczęła się od dnia kiedy poczta przywiozła pierwsze elementarze do wsi .Dobrze pamiętam ten dzień .Młóciłam u bogatego chłopa odrabiałam pożyczkę konia .W czasie kiedy robota szła na dobre ,przyszedł listonosz .Gospodarz z niechęcią przyjął przerwę ,wiadomo każda minuta mu droga .Otrzymałam elementarz i musiałam pokwitować .Gospodarz śmiał się z moich krzyży...... ''
/całość w materiale filmowym/



Elementarz do nauki 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieszczowi -Lud Księżacki z Łowickiego (1927 r.)„Bo królom był równy…”.

 Księżanki z wieńcem przed mostem Poniatowskiego w Warszawie . Sprowadzenie zwłok Juliusza Słowackiego z paryskiego Cmentarza Montmartre do ...