W grudniu 1902 roku na prośbę prawosławnej ludności Skierniewic , car Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, tytularny król Polski i wielki książę Finlandii ,ofiarował parcelę w rogu pałacowego parku, na tzw. ,,placu zielonym'' ,wychodzącą na główną ulicę miasta ,pod budowę cerkwi prawosławnej.
Gubernator Księstwa Łowickiego, generał dywizji Aleksander Georgiewicz Iwanow, założył, że za wzór nowej konstrukcji cerkwi, zostanie wzięty kościół św. Marii Magdaleny w Darmstadcie, zbudowanej według życzeń i gustu cesarzowej Aleksandry Fiodorównej .
[Cerkiew w Darmstadt została wzniesiona z prywatnej fundacji cara rosyjskiego Mikołaja II z okazji ślubu z księżniczką heską Alicją, przyszłą carycą Aleksandrą Fiodorowną.]
Cesarzowa odrzuciła jednak tę opcję, uznając, że kościół w Darmstadcie jest zbyt mały, skomplikowany i kosztowny, aby mógł służyć za wzór dla kościoła parafialnego .Jak stwierdziła ten w Skierniewicach musiał być kościołem parafialnym, czyli wystarczająco przestronnym, a kameralny, rodzinny kościół w Darmstadcie nie nadawał się na wzór.
Aby obniżyć koszty budowy, zdecydowano się sporządzić trzy nowe projekty:
1 - kamienna świątynia za 50 000 rubli. architekt P.A. Feddery;
2 - kamienna świątynia za 40 000 rubli. architekt V.M. Androsowa;
3 - drewniana cerkiew , 20 000 rubli. inżynier budownictwa Valevsky.
Projekty te zostały przesłane do osobistego rozpatrzenia cesarzowej Aleksandrze , która odrzuciła wszystkie trzy opcje.
Cesarzowa Aleksandra Fiodorowna ,wysłała szkic do komitetu budowy kościoła, opracowany przez artystę ,Nikołaja Konstantinowicza Roerich. Prawdopodobnie cesarzowa osobiście zwróciła się do artysty z prośbą o wykonanie szkicu do kościoła w Skierniewicach.
Szkic N.K. Roericha cerkwi św. Aleksieja Metropolity Moskiewskiego
w majątku cesarza Mikołaja II w Skierniewicach . RGIA 1909.
Opublikowane po raz pierwszy w dziele O.A. Czerkasowej „Dobry porządek”.
Izvara, 2002
W latach 1900–1910 N.K. Roerich był artystą powszechnie znanym, dzięki swoim obrazom o tematyce historycznej - „Posłaniec” (1897), „Goście z zagranicy” (1901), „Budowanie łodzi” (1903) itp. Prowadził także aktywną działalność oświatową, mające na celu przede wszystkim zachowanie, badanie i popularyzację narodowego dziedzictwa kulturowego; artysta zasłynął także monumentalnymi pracami, które wykonywał do dekoracji wnętrz i fasad szeregu kościołów w stylu neo-rosyjskim.
Nikołaj Roerich Николай Константинович Рерих |
Aleksandra Fiodorowna nakazała architektowi Androsowi , na podstawie szkicu N.K. Roericha , który otrzymał „pełną łaskawą aprobatę JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI”, wykonanie nowych rysunków w tych samych wymiarach i planie, ale nadających proporcjom i fasadom charakter prawosławny.
Na prośbę cesarzowej kamień węgielny pod świątynię, zbudowaną „ku pamięci Świętej Koronacji Ich Cesarskich Mości i ku czci św. Aleksieja metropolity moskiewskiego”, niebieskiemu patronowi następcy tronu – Carewiczowi Aleksiejowi, wmurowano 5 października 1909 r. (w starym stylu) , w imieniny Jego Cesarskiej Mości Dziedzica Aleksieja Nikołajewicza.
Okres I w. ś SKIERNIEWICE CERKIEW ŚW. ALEKSEGO METROPOLITY MOSKIEWSKIEGO |
Budowę kościoła(cerkwi) nadzorowała cesarzowa Aleksandra Fiodorowna .
Świątynię zbudowano ze środków przyznanych przez Święty Synod oraz z osobistych datków pary cesarskiej. Budowa kosztowała 40 tys. rubli. Prace wykonywała skierniewicka firma majstra Ignacego Tyde.
Car Mikołaj II wizytował cerkiew w czasie budowy w 1912 roku, była to jego ostatnia wizyta w Skierniewicach .
SKIERNIEWICE CERKIEW ŚW. ALEKSEGO METROPOLITY MOSKIEWSKIEGO |
Cerkiew zburzono w okresie międzywojennym, za nim to uczyniono w opuszczonej cerkwi urządzono muzeum im. W. Reymonta, staraniem artysty -rzeźbiarza Adama Petryny w 1926 roku. Obecnie w tym miejscu znajdują się szklarnie Instytutu Warzywnictwa. Z cegieł cerkwi została wybudowana plebania przy ul. Senatorskiej dla kościoła św. Jakuba.
Ulica Senatorska. W głębi zespół parkowo-pałacowy z Pałacem Prymasowskim i cerkwią św. Aleksego
1902 rok -Skierniewice
„Ich Królewskie Mości z Najdostojniejszymi Osobami i Osobami z Ich Orszaku na polowaniu w Skierniewicach”
1902. Их Величества с Августейшими Особами и Лицами Свиты на охоте в Скерневицах
http://www.roerich-izvara.ru/museum/roerich-orthodox-culture-09.htm
http://www.chram.com.pl/cerkiew-sw-aleksego-metropolity-moskiewskiego-2/
Przed cerkwią -muzeum Adama Petryny ,,Gazeta Poranna ''10 stycznia 1927 r.
Rzeźbiarz i animator kultury ludowej z Zapad w gminie Godzianów, urodził się 15 stycznia 1881 r. był synem Józefa i Anastazji z Durów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz