|
Cmentarz Parafii św. Jakuba w Skierniewicach ul. Kozietulskiego |
Notatka sierż. Józefa Skórki, szefa 5 kompanii 18 pp:
"Nad ranem 15. IX. - na szosie warszawskiej - powstało piekło wybuchów. Strzelało co najmniej kilkadziesiąt dział niemieckich. Npl uderzył dużymi siłami na 4 kompanię por. Mariana Himmla. Sam Himmel poległ w czasie tego natarcia.''
{18 Pułk Piechoty (18 pp) stacjonował w Skierniewicach. W kampanii wrześniowej 1939 walczył w składzie macierzystej 26 Dywizji Piechoty }
|
Por.rez. Marian Tomasz Himmel Dowódca 4 kompanii w II batalionie 18 p.p
|
Przydział na 1 września 1939 - 26 Dywizja Piechoty ,związek operacyjny -Armia Poznań jednostka 18 pp Skierniewice .Wraz z 18 pp, bierze udział w bitwie nad Bzurą.
"Por. Marian Himmel odznaczył się niezwykłym bohaterstwem w walkach o Sochaczew. Jego 2 batalion, którym dowodził mjr Feliks Kozubowski, nieustannie nękany ogniem artyleryjskim nieprzyjaciela, był w niezwykle trudnej sytuacji. W dniu 15 września 2 batalion 18 pp a wraz z nim dowodzona przez por. Himmla 4 kompania po ciężkim boju opuściła swoje dotychczasowe stanowiska. Na miejscu pozostał jednak jeden z pododdziałów dowodzony przez por. Edwarda Białacha. Dzięki jego determinacji i bohaterskiej postawie dowodzonych przez niego żołnierzy, udało się częściowo utrzymać pozycje. Wówczas doszło do przeciwnatarcia pozostałych sił 2 batalionu, którego celem było odzyskanie utraconych pozycji. W czasie kolejnych ataków nieprzyjaciela punkt oporu por. M. Himmla w ruinach miasta został rozbity, a sam dowódca poległ"
"W październiku 1939 r. żołnierze, którym udało się uniknąć niewoli, powróciwszy do Skierniewic, zawiadomili najbliższą rodzinę, w tym żonę i siostry Kamilę Strakaczową i Irenę Chromińską. Niestety, żołnierze ci nie mieli bliższych danych o miejscu spoczynku porucznika. Wkrótce jednak natrafiono na grupę grobów znajdujących się przed wiejską zagrodą położoną po lewej stronie szosy biegnącej do Warszawy, około 2-3 km od Sochaczewa. Tu w trzech wspólnych mogiłach Niemcy pochowali poległych polskich żołnierzy, a odchodząc zabrali ze sobą znaki tożsamości (nieśmiertelniki) i dokumenty. W najbliższej okolicy jeden z mieszkańców odnalazł jednak porzuconą legitymację bez fotografii z danymi por. Himmla. Rozpoczęto intensywne poszukiwania, przeprowadzając ekshumację wszystkich trzech zbiorowych mogił. W jednej z nich rodzina rozpoznała ciało por. Mariana Himmla. Zwłoki przewieziono na cmentarz w Sochaczewie, a po zakończeniu wojny, w 1945 r. złożono w rodzinnym grobie na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach"
|
Obecne miejsce spoczynku: Skierniewice, ul. Kozietulskiego |
Bitwa o Sochaczew trwała od 13 do 16 września 1939, poza Warszawą nie było tak intensywnej i przy tym tak długiej bitwy miejskiej. Ze strony polskiej miasta broniło zgrupowanie w sile batalionu przy wsparciu II dywizjonu 26 pułku artylerii lekkiej z 26 Dywizji Piechoty armii “Poznań”.
Po stronie niemieckiej w bitwie tej udział wzięły: 8 i 10 armia z grupy armii “Południe”, jednostki z grupy armii “Północ” oraz lotnictwo 1 i 4 floty powietrznej, w tym pułk
„Leibstandarte SS Adolf Hitler''.
|
„Leibstandarte SS Adolf Hitler''. walkach ulicznych w Sochaczewie |
14 września
Batalion zostaje zawrócony przez płk dypl. Tadeusza Parafińskiego z m. Kąty, około godz. 10.00 naciera z marszu na miasto i odrzuca nieprzyjaciela, który w międzyczasie obsadził Sochaczew. W godzinach popołudniowych zostaje wyparty z zajmowanych stanowisk, lecz po wprowadzeniu do walki odwodów odzyskał je na powrót. Po ciężkich walkach wspieranych ogniem 5 baterii (pozostałe baterie zostały przesunięte na inny odcinek w związku z planowaną ofensywą) udaje się utrzymać miasto kosztem dużych strat.
15 września
Od świtu natarcia wojsk niemieckich na pozycje polskie – 4 i 5 kompanii. Najcięższe walki na odcinku obrony 4 kompanii – ginie jej dowódca por. Marian Himmel. Na rozkaz dowódcy batalionu resztki pododdziałów w ciągłej styczności z nieprzyjacielem wycofują się w głąb miasta i dalej aż do Bzury. W trakcie ponownego forsowania rzeki ginie dowódca batalionu mjr. F. Kozubowski. Małe grupki żołnierzy (w sumie około 100 żołnierzy) przekroczyły Bzurę. Po południu Niemcy obsadzają miasto.
W trakcie walk o Sochaczew II batalion stracił 80% stanu osobowego. Polegli m.in.:
mjr Feliks Kozubowski – dca II batalionu
por. Marian Himmel – dca 4 kompanii
ppor. Abram Kurz – lekarz batalionu
ppor. Adam Wzorek – dca III plutonu 4 kompanii
ppor. Ignacy Wałęza – dca I plutonu 5 kompanii
ppor. Michał Skuza – dca II plutonu 5 kompanii
ppor. Zygmunt Micek – dca III plutonu 5 kompanii
ppor. Kacper Klaniewski – dca I plutonu kompanii ckm
|
Stacja kolejowa -Sochaczew 1939r. |
Marian Tomasz Himmel urodził się 2 stycznia 1906 r. w Skierniewicach przy ulicy Moniuszki 6 ,jako syn Adolfa i Marii Budzałek. Po ukończeniu szkoły powszechnej ,wstąpił do gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej .Na podstawie cenzury tegoż gimnazjum wstąpił do piątej klasy Państwowego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Skierniewicach .Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1925 roku. Po ukończeniu szkoły pracował najpierw jako handlowiec ,następnie jako księgowy w skierniewickim browarze Władysława Strakacza .
historia tego miejsca ,sięga 1862 roku.
https://strakacz.genealogiapolska.pl/getperson.php?personID=I249&tree=160321
https://www.bohaterowie1939.pl/polegly,himmel,marian,822.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz