24 listopada 1897 r. łowiccy Żydzi świętowali w swojej świątyni w pelikanim grodzie stulecie osadnictwa w mieście nad Bzurą.
Zaprojektowano ją w stylu angielskiego neogotyku. Pomieszczenie dla kobiet znajdowało się na galerii na piętrze. W głównej sali modlitewnej znajdowała się bima a za nią, na ścianie wschodniej, zdobiony aron ha-kodesz.
Wprawdzie wyznawcy Judaizmu pojawiali się w mieście już wcześniej (w XVI w.) , ale ze względu na fakt, że Łowicz był miastem arcybiskupów gnieźnieńskich obowiązywał w nim przywilej :
'' de non tolerandis Judaeis ”.
Po trzecim rozbiorze Polski, Łowicz przestał należeć do dóbr arcybiskupich i przeszedł na własność rządową. Żydzi rozpoczęli starania o otrzymanie oficjalnego zezwolenia na legalne osiedlenie się w mieście. Zgodę taką otrzymali w 1797 r, bez możliwości budowy własnych domów .Pierwszymi byli bliżej nie znani Cuker, Pinkus, Borowski ,Plamka. Za pierwszymi byli następni dla których zaczęto wyznaczać rewiry po jednej ze stron ulicy ,Piotrkowskiej przylegającej do Nowego Rynku oraz ul. Bielawskiej do rogu Podrzecznej.
W 1808 r. było 60 rodzin , w 1862 r. – 2061 mieszkańców pochodzenia żydowskiego . Liczba ta stopniowo rosła, w 1897 r. mieszkało w Łowiczu 3559 Żydów.
Ze względu na brak funduszy budowa synagogi trwała 26 lat, według projektu Michała Dobromysława i Ferdynanda Eichhorna, wzniesiona przez tego drugiego i oddana do użytku 1897 roku. W nienaruszonym stanie przetrwała 42 dwa lata ,w listopadzie 1939 roku uległa spaleniu a ruiny zostały rozebrane w 1942 roku .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz