Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 6 sierpnia 2024

''TU POLEGLI ŚMIERCIĄ ...10 Sierpnia 1943 r./,,Zdrada o świcie ''/


Przy wjeździe  do rezerwatu przyrody ''Źródła Borówki '' na końcu wsi Retniowiec ,znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą potyczkę oddziału partyzanckiego z żandarmerią niemiecką w okresie II wojny światowej .



Retniowiec w latach 1973–1976 wieś  położona w gminie Maków, w latach 1977–1982 w gminie Łyszkowice, dziś w gminie Lipce Reymontowskie.

O okolicznościach potyczki oddziału partyzanckiego '' 9 PUŁKU PIECHOTY KORPUSU BEZPIECZEŃSTWA '' niewiele wiadomo?

W dostępnych publikacjach możemy przeczytać :

10 sierpnia 1943 pod Retniowcem w pow. skierniewickim w bitwie oddziału partyzanckiego z Niemcami zginęło 4 nieznanych partyzantów. Ciała 4 zabitych pochowano na skraju lasu ,a w roku 1947 ,przeniesiono na lipiecki cmentarz ,spoczęli w zbiorowej mogile na cmentarzu w Lipcach Reymontowskich. 

Cmentarz w Lipcach Reymontowskich 


Miejsce pierwszego spoczynku 4 partyzantów.


,,Zdrada o świcie ''w piękny sierpniowy poranek najpierw rozpętało się piekło potyczki ,w której zaskoczeni partyzanci byli bez  szans szukając ratunku w okolicznych domostwach  .Ci ,którym udało się uciec ,przedstawiają swoją wersję wydarzeń ,natomiast Ci ,którzy pozostali na miejscu ,zmagają się z bolesną historią owianą mgłą tajemnicy . W sierpniowe  dni poprzedzające całe tragiczne wydarzenie z 10 VIII 1943 roku   ,poprzedziła tragedia 17 chłopaka, który zginął broniąc swojego dobytku ,gospodarstwa przed rabunkiem  .Ta tragedia wywołała psychozę strachu wśród mieszkańców ,którzy wrogo odnosili się do obcych pojawiających się w pobliskim lesie a także we wsi .Prawdopodobnie przypadek sprawił ,że o oddziale partyzantów dowiedzieli się mieszkańcy ,a potem ktoś , zaalarmował posterunek żandarmerii .

1943 roku w Skierniewicach  miała powstać Kompania szkoleniowa 9 pułku piechoty Wojskowego Korpusu Bezpieczeństwa ,podporządkowana AK ?W skład ,której wchodzili  ,,spaleni'' w Warszawie ,,żołnierze'' ,między którymi był Wojciech Gołębiewski z Warszawy .który w latach przedwojennych przyjeżdżał z rodzicami do Retniowca na letnisko .W kompani ,oddziale 9p.p.W.K.B miało być ok 50 osób .Gdy podzielony miał przemieszczać się w kierunku lasów spalskich ,na postój ,odpoczynek wybrał znane Gołębiewskiemu gospodarstwo p. Grocholów ,położone z dala od innych domostw pod samym lasem .Podzieloną kompanią w liczbie 24 żołnierzy ,która zamelinowała się w gospodarstwie miał dowodzić Tadeusz Ochota.    

W tej potyczce pod Retniowcem z żandarmerią niemiecką ,miał brać udział jeden z mieszkańców Skierniewic i być za nią  odznaczony ''Krzyżem Virtuti Militari  '' Tadeusz Zwierzchowski (1921-2008)  .Popularyzator historii i najważniejszych wydarzeń z przeszłości  miasta Skierniewice , inicjator utworzenia Izby Historii Skierniewic, długoletni radny i prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Skierniewice” w 1997 roku. 

 Prawdy o tych tragicznych wydarzeniach  pewnie nie dowiemy się nigdy ,oprócz tej że w sierpniu 1943 roku we wsi Retniowiec ,wydarzyły się dwie tragedie w których życie straciło pięć osób .   


Tadeusz Zwierzchowski (1921-2008)



/Serdeczne podziękowania dla p. Zbyszka Sukiennika ,mam nadzieję że to nie ostatnia nasza wspólna ,,przygoda'' z historią naszego regionu/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wieszczowi -Lud Księżacki z Łowickiego (1927 r.)„Bo królom był równy…”.

 Księżanki z wieńcem przed mostem Poniatowskiego w Warszawie . Sprowadzenie zwłok Juliusza Słowackiego z paryskiego Cmentarza Montmartre do ...