Skierniewice, szpital św. Stanisława. |
Gdy w 1867 utworzono powiat skierniewicki jasnym stało się, że dotychczasowy szpital-przytułek przy ul. Św. Stanisława nie odpowiadał potrzebom miasta powiatowego.
W czasie reformy administracyjnej doszło do zmian granic guberni i podziału powiatu rawskiego. Południowa część tego powiatu, jako powiat rawski weszła w skład guberni piotrkowskiej, natomiast miasto Skierniewice i osiem okolicznych gmin w tym gminy, Skierniewice i Dębowa Góra, utworzyło nowy powiat skierniewicki, który włączony został do guberni warszawskiej w granicach administracyjnych zaboru rosyjskiego.
Skierniewice ul. ś. w - Stanisława |
Budynek w zniesiony najprawdopodobniej z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Szembeka przy kościele ,p.w .św. Stanisława Biskupa i Męczennika .
/.../Według tradycji pierwsza drewniana świątynia pw. św. Stanisława miała być wybudowana przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego Zbigniewa Oleśnickiego, prymasa Polski (1482-1493), po 1481 r. jako kościół szpitalny ufundowanej wówczas prepozytury szpitalnej. Jednak nic więcej o tej fundacji nie wiadomo. Można przypuszczać, jak sugeruje ks. prof. S. Librowski, że powstała ona przy drugim kościele parafialnym, a nie na miejscu obecnego kościoła św. Stanisława biskupa. Wobec tego wypada przyjąć, iż pierwszą świątynią na terenie parafii św. Stanisława był ufundowany i wybudowany w 1528 r. przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, prymasa Polski, drewniany kościółek pw. św. Rocha, wraz z utworzoną przy nim aktem erekcyjnym z 22 X 1528 r. nową prepozyturą szpitalną. Dwa lata później, w październiku 1530 r., Kapituła Gnieźnieńska zatwierdziła fundację i nieco zmodyfikowany jej akt erekcyjny, wystawiony 20 X 1530 r. Z dokumentu wiadomo, że dla potrzeb kościoła i szpitala abp Łaski nabył obszerny plac za miastem, przy drodze prowadzącej do Rawy. Ponadto wykupił również od mieszczan kilka działów gruntu i uposażył nimi szpital. Obok kościoła i szpitala założono również cmentarz grzebalny, istniejący do dzisiaj. Wiadomość, jakoby ów szpital wraz z kościołem ufundował i erygował abp Zbigniew oleśnicki, w świetle powyższych zachowanych przywilejów erekcyjnych kościoła z 1530 r. nie są więc niczym potwierdzone. Kościół, jako szpitalny i obsługiwany tylko przez jednego prepozyta, miał o wiele mniejszy wpływ na rozwój kultury w mieście niż parafialny kościół św. Jakuba. obecny dom Boży został wybudowany w roku 1720 przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskie go Stanisława Szembeka, prymasa Polski i nadal pełnił funkcję kościoła szpitalnego i rektorskiego parafii św. Jakuba. W latach 1862-1864, na czas generalnego remontu kościoła parafialnego, przejął jego funkcje i przeniesiono do niego nabożeństwa./.../
https://diecezja.lowicz.pl/parafia/sw-stanislawa-biskupa-i-meczennika-w-skierniewicach/
Skierniewice ul. ś. w - Stanisława |
Pierwsze szpitale nie były - w dzisiejszym znaczeniu - instytucjami leczniczymi, lecz raczej domami o charakterze przytułkowo-leczniczym. Dlatego też nazywano je hospitalis lub hospitium od łacińskich słów oznaczających gościa, gościnność czy dom gościnny.
Stanisław Teofil Rybicki, ok. 1863 r |
W 1896 roku uzyskano zgodę od Administracji Księstwa Łowickiego na budowę nowego szpitala. Dzięki staraniom Stanisława Rybickiego powstał w Skierniewicach nowoczesny szpital, który otwarto w 1899 r. Syn Teofila Klemensa Rybickiego i Józefy z Szymańskich. W 1860 ukończył Gimnazjum Realne w Warszawie. 28 czerwca 1866 otrzymał dyplom lekarski Szkoły Głównej. W 1867 uzyskał dyplom lekarza powiatowego i objął tę posadę w Skierniewicach. Od początku swojego pobytu w Skierniewicach Rybicki angażował się w sprawy społeczne miasta, został on również mianowany lekarzem powiatowym miasta.
uroczystość wmurowania kamienia węgielnego skan zdjęcia ze zbiorów IHS |
Siostry Szarytki prowadzące szpital przy kościele św. Trójcy w Płocku około 1900 r. |
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital_%C5%9Aw._Stanis%C5%82awa_w_Skierniewicach
https://www.szpitalskierniewice.pl/o-nas.html
https://www.gminaskierniewice.pl/historia/2/
https://diecezja.lowicz.pl/parafia/sw-stanislawa-biskupa-i-meczennika-w-skierniewicach/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Rybicki_(lekarz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz